Odličen članek!
Članek je tudi priložnost, da se po dolgem času na forumu Financ zopet oglasi Rokc5 "AKA Whistleblower s FDVja".
Torej "Whistleblower" ima nekaj sledečih internih informacij iz časa svojega staža na FSPNju:
Da razumemo, kaj poganja odnose med kreativnim, manjšinskim delom populacije v RS ter večinskimi rentniškimi interesnimi skupinami v RS moramo razumeti ozadje tega procesa. In ozadje se izoblikuje že z vzgojo - točneje z indoktrinacijo. Na ta način rentniške skupine manipulirajo javno mnenje in ga obrnejo proti kreativcem.
Na FDVju je vse temeljilo na tezi: "Kritični družboslovci smo temeljni pogoj funkcioniranja moderne družbe."
To lahko prevedemo v: strojniki na faksu jebejo ježa in FDVjevci na izpitih barvajo krogce ampak na koncu mora država vzpostaviti tak solidaren sistem, kjer ima strojnik začetno plačo 650 EUR neto, FDVjevec pa v državni službi med 900-1000 EUR neto. To je javni interes.
Kako se je ta miselni vzorec kazal v času mojega šolanja na FSPN? Predmetnik je preko številnih predmetov ("obča" sociologija, "kritična" analiza politik, "temelji" politologije, "obča" komunikologija, zgodovina političnih "idej" itd.) spodbujal občutek samopomembnosti in študentu dajal vtis, da zavzema ključno vlogo sredi globalnega razrednega boja. Nekatere ključne komponente poglobljenih družboslovnih študij na Zahodu (ekonomija, pravo!) so bile tako ustrezno zmanjšane ali zanemarjene. Tako v mojem primeru maloštevilni dobri profesorji iz tega področja (dr. Svetličič, dr. Mrak, dr. Bučar) niso bili zmožni popraviti škode, ki so jih naredili profesorji iz marksistično-anarhističnega bloka predavanj (dr. Kurnik, dr. Pikalo, dr. Lukšič itd.).
Moji kolegi niso imeli veliko posluha za realne probleme sveta. Profesorji so jih spodbujali, naj razmišljajo o karieri bodisi v evropskih inštitucijah bodisi v NGOjih zato, ker "za izkoriščevalske usrane kapitaliste, ki podpirajo neo-liberalizem" se pač ne dela. Btw. tistih nekaj iz moje študijske skupine, ki imamo delo, smo vsi pri ................ privatnikih :=)
Realni sektor nam ni bil nikoli zares predstavljen. Na kariernem posvetu imenovanem 'Zaposlitveni most' se ni delal most z gospodarstvom, temveč z ... NGOji. Krka, Gorenje, Lek, Domel, Kolektor, povabljeni na FDV? In your dreams .... Kolege gospodarstvo ni zanimalo - Financ niso veliko brali (četudi smo jih v knjižnici imeli). Bralo se je predvsem Mladino, Tribuno, razne kulturne časopise - Muska itd. Ko sem bil v četrtem letniku nam je profesor povedal za rezultate interne ankete po kateri povprečen študent FDVja politološke izobrazbe ni bil zmožen našteti 10 večjih slovenskih podjetij (ter tudi ne vseh strank v takratnem sklicu DZ).
Študij na FDV je v bistvu življenje v milnem mehurčku. Boj proti korporacijam (promoviralo se je ogled filma The Corporation, pomen dobrih dokumentarcev kot npr. 'das Experiment' se je sprevrglo, da gre v bistvu za bolj proti buržoazni družbi in njenim ideološkim aparatom), boj proti ZDA (antiamerikanizem je bil priljubljena tema seminarskih nalog mojih kolegov), jasno profilirana ideološka združenja (AntiFa, Polituss - poletni politološki dnevi, kjer se je obravnavalo Marxa, Gramscija, Adorna). Ko tak študent pride v realni svet in se le-ta noče prilagoditi njegovemu dojemanju razrednega boja seveda tak študentek postane besen na vse. In se verjetno ne prilagodi in angažira v neki privat firmi temveč se angažira v kakšnem levem političnem podmladku (btw. na FDV se je bolj ali manj prikrito agitiralo za vstop v Mladi Forum SD) ali v akcijski skupini za demokratični socializem.
Ni komentarjev:
Objavite komentar